Life-Cycle دامنه بین المللی (دوره تمدید و وضعیت های مختلف دامنه های بین المللی) | چرخه حیات دامنه بین الملل

چرخه حیات دامنه های بین الملل (دوره های تمدید و وضعیت های مختلف دامنه )

1- فعال / Active

در حالت عادی زمانی که شما نسبت به ثبت دامنه در یک دوره مشخص اقدام می نمایید، دامنه به نام شما ثبت و اطلاعات شما به عنوان مالک در whois دامنه قرار می گیرد.

پس از پایان دوره یک یا چند ساله دامنه منقضی یا Expire می شود. مدتی پس از انقضای دامنه اگر مجددا توسط شما خریداری نشود به حراج گذاشته می شود و توسط متقاضیان قابل خرید است و در نهایت در صورت فروش نرفتن به عنوان یک دامنه آزاد در لیست قرار می گیرد.

 

2 - دوره تمدید / دوره Grace

پس از انقضای دامنه، زمانی برای تمدید به مالک داده می شود. ثبت کننده دامنه بین المللی و همچنین نمایندگان معتبر همیشه قبل از انقضای دامنه ایمیلی برای یادآوری تمدید دامنه به شما ارسال می کنند. البته همیشه می توان اطلاعات دامنه های بین المللی را در سایت whois یافت.

در دوره تمدید از تاریخ انقضا حق خرید دامنه بین صفر تا 45 روز برای شما محفوظ می ماند تا شما مجددا بدون جریمه آن را تمدید کنید. البته این زمان در ثبت کنندگان مختلف متفاوت است.

 

3- دوره جریمه / Redemption Grace

اگر در مهلت داده شده باز هم دامنه خریداری نشود همچنان دامنه برای شما محفوظ است اما در حالت جریمه قرار گرفته و می توانید همان دامنه را با پرداخت جریمه حدود 70 دلاری (بسته به پسوند دامنه و رجیسترار متفاوت است) مجدد تمدید نمایید. اما در این بازه زمانی خرید اصلا مقرون به صرفه نیست. این مدت زمان 30 روزه می باشد.

 

4 - دوره حراج / Pending Deletion

در این دوره دامنه به حراج گذاشته می شود و هر کسی با مبلغ پیشنهادی بالاتر قادر به خرید آن است. البته اگر دامنه شما خیلی عمومی و خاص نباشد احتمالا فقط خودتان مشتری آن هستید و به راحتی و بدون هزینه اضافی قادر به خرید مجدد آن هستید.

 

5- در دسترس / Available

در نهایت دامنه آزاد می شود در لیست دامنه ها قرار می گیرد. در این حالت دامنه به صورت عمومی در دسترس همه است و الویت ثبت با کسی خواهد بود که سریعتر نسبت به درخواست ثبت دامنه اقدام نماید.

 

  • 4 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

آموزش ثبت دامنه های بین المللی

اخیرا ممکن است دامنه هایی که در هاست کنترل ثبت می کنید با یک پیام در صفحه ی اصلی برای شما به...

آموزش تنظیم رابط های شناسه در Nic.ir

در این آموزش قصد داریم رفع خطای تنظیم دسترسی به نمایندگان جهت ثبت دامنه  را با تصویر ضمیمه توضیح...